For historians, genealogists and other researchers, Temple Lodge, No.33 is gradually putting its Historic Membership Lists online. Here are the Temple Lodge, No.33 membership lists for 1899-1909. The names of many early members of Temple Lodge, No.33 also appear in the Voters List for the 1898 B.C. provincial election.

1899 – 1900

(16 December 1899 – 28 February 1900)

Lodge Officers

John Frame, P.M. – Worshipfui Master; Harry Smith – Senior Warden; Samuel Robinson – Junior Warden; Christopher Dobson – Secretary; William Gidley, P.M.- Treasurer; James Evans- Senior Deacon; James Mitchell Mutter – Junior Deacon; Lewis H. Truesdale– Inner Guard; Henry Samuel Hollings – Tyler

Master Masons

Herbert H.S. Addington, Edward Calder, Charles Herbert Dickie, Samuel Erb, James Spaulding Gibson, Jonathan G. Hands, Melville Franklin Lucas, James St. Leger Maitland-Dougall, J.W. Richardson, Andrew J. Thurston, James Henry Whittome

Fellow Craft Masons

Thomas Pitt

Entered Apprentice Masons

Ernest Alfred Price, Robert Telford, Thomas Anthony Wood

-1900-

(1 March 1900 – 28 February 1901)

Lodge Officers

Harry Smith – Worshipfui Master; Samuel Robinson– Senior Warden; Christopher Dobson – Junior Warden; Edgar F. Clark– Secretary; James Henry Whittome – Treasurer; Melville Franklin Lucas – Director of Ceremonies; James Evans- Senior Deacon; Charles Herbert Dickie– Junior Deacon; Thomas Anthony Wood – Senior Steward; James Maitland-Dougall – Junior Steward; Lewis H. Truesdale– Inner Guard; William Waters – Tyler

Past Masters

John Frame, William Gidley, Robinson Ventress

Master Masons

Herbert H.S. Addington, Edward Calder, Samuel Erb, James Spaulding Gibson, Henry Samuel Hollings, James M. Mutter, Ernest Alfred Price, J.W. Richardson, Andrew J. Thurston

Fellow Craft Masons

William Best, Andrew Hans Peterson, Thomas Pitt

Entered Apprentice Masons

James McLeod Campbell, Robert Telford

Demitted

Jonathan Griffith Hands

-1901-

(1 March 1901 – 28 February 1902)

Lodge Officers

Samuel Robinson – Worshipfui Master; Christopher Dobson– Senior Warden; James Evans – Junior Warden; Edgar F. Clark – Secretary; James Henry Whittome – Treasurer; Andrew Hans Peterson– Senior Deacon; Charles Herbert Dickie – Junior Deacon; Thomas Anthony Wood – Senior Steward; James Maitland-Dougall– Junior Steward; James McLeod Campbell – Inner Guard; William Waters – Tyler

Past Masters

William Gidley, Harry Smith, Robinson Ventress

Master Masons

Herbert H.S. Addington, William Best, James Spaulding Gibson, Frederick Jeffrey, Melville Franklin Lucas, James Mitchell Mutter, Thomas Pitt, Ernest Alfred Price, Robert Telford, Lewis H. Truesdale,

Fellow Craft Masons

John Edward Hall, Frank Henry Price

Demitted

John W. Frame (remained a member of Ashlar Lodge, No. 3, Nanaimo, B.C.), Henry Samuel Hollings

-1902-

(Year ending 31 December 1902)

Lodge Officers

Christopher Dobson – Worshipfui Master; James Evans – Senior Warden; Andrew Hans Peterson – Junior Warden; Thomas Pitt – Secretary; James Henry Whittome – Treasurer; Dallas G. Perry – Senior Deacon; James McLeod Campbell – Junior Deacon; John Edward Hall – Senior Steward; Ernest Alfred Price – Junior Steward; Edgar F. Clark – Inner Guard; William Waters – Tyler

Past Masters

John Frame, William Gidley, Samuel Robinson, Harry Smith , Robinson Ventress

Master Masons

Herbert H.S. Addington, Edward Calder, Charles Herbert Dickie, James Spaulding Gibson, Frederick Jeffrey, Melville Franklin Lucas, James L. Maitland-Dougall, James Mitchell Mutter, Lewis H. Truesdale, Robert Telford, Thomas Anthony Wood

Fellow Craft Masons

Frank Henry Price

-1903-

(Year ending 31 December 1903)

Lodge Officers

Christopher Dobson – Worshipfui Master; Andrew Hans Peterson – Senior Warden; Dallas G. Perry – Junior Warden; Thomas Pitt – Secretary; Robinson Ventress, P.M. – Treasurer; James Evans – Senior Deacon; T.C. Jones – Junior Deacon; Edward John Hearn – Organist; James McLeod Campbell – Senior Steward; George Hooper – Junior Steward; William Mourdant Dwyer – Inner Guard; Edgar F. Clark – Tyler

Past Masters

John Frame (honorary member), William Gidley, Samuel Robinson, Harry Smith

Master Masons

Herbert H.S. Addington, David Alexander, William Best, Herbert G. Davis, Charles Herbert Dickie, James Spaulding Gibson, John Edward Hall, Frederick Jeffrey, Melville Franklin Lucas, James L. Maitland-Dougall, James Mitchell Mutter, Ernest Alfred Price, Frank Henry Price, A.H. Ridsdale, Robert Telford, Lewis H. Truesdale, William Waters, James Henry Whittome, Thomas Anthony Wood

Fellow Craft Masons

none

Entered Apprentice Masons

none

-1904-

(Year ending 31 December 1904)

Lodge Officers

Andrew Hans Peterson – Worshipfui Master; Dallas G. Perry – Senior Warden; Edward John Hearn – Junior Warden; Robinson Ventress, P.M.- Secretary; Thomas Pitt – Treasurer; Thomas Charles Jones – Senior Deacon; William Mordant Dwyer – Junior Deacon; James McLeod Campbell – Senior Steward; Richard Guy Mellin – Junior Steward; James Evans – Inner Guard; Samuel Robinson, P.M. – Tyler

Past Masters

Christopher Dobson, John Frame (honorary member), William Gidley, Harry Smith, Robinson Ventress

Master Masons

Herbert H.S. Addington, David Alexander, William E. Baker, William Best, R.E. Bittencourt, Richard S. Chapman, Edgar F. Clark, L.J. Crothers. Charles Herbert Dickie, James Spaulding Gibson, George Hooper, John Edward Hall. Frederick Jeffrey, Melville Franklin Lucas, James Maitland-Dougall, James Mitchell Mutter, I. McLaughin, Thomas Joseph Paull, Ernest Alfred Price, Francis Henry Price, A.H. Ridsdale, Robert Telford, Lewis H. Truesdale, William Waters, James Henry Whittome, Thomas Anthony Wood

Demitted

H.G. Davis

– 1905 –

(Year ending 31 December 1905)

Lodge Officers

Andrew H. Peterson – Worshipfui Master; Dallas G. Perry – Senior Warden; Edward John Hearn- Junior Warden; Robinson Ventress, P.M.- Secretary; Thomas Pitt – Treasurer; Harry Smith, P.M. – Director of Ceremonies; William Mordant Dwyer – Senior Deacon; Hubert Keast – Junior Deacon; James McLeod Campbell– Senior Steward; Richard Guy Mellin – Junior Steward; James Evans – Inner Guard; Samuel Robinson, P.M. – Tyler

Past Masters

Christopher Dobson, John Frame (honorary member), William Gidley, Andrew Hans Peterson,

Master Masons

Herbert H.S. Addington, David Alexander, William E. Baker, William Best, R.E. Bittencourt, Richard S. Chapman, L.J. Crothers, Charles Herbert Dickie, Joseph Douglas,James Spaulding Gibson, John Edward Hall, George Hooper, Frederick Jeffrey, Thomas Charles Jones, Melville Franklin Lucas, James Maitland-Dougall, Richard Guy Mellin, James Mitchell Mutter, Thomas Joseph Paull, Dallas G. Perry, Ernest Alfred Price, Frank Henry Price, A.H. Ridsdale, Robert Telford, Lewis H. Truesdale, William Waters, James Henry Whittome, Thomas Anthony Wood

Demitted

Edgar F. Clark, Lewis McLaughin

– 1906 –

(Year ending 31 December 1906)

Lodge Officers

James Evans – Worshipfui Master; Andrew H. Peterson – Immediate Past Master; Edward John Hearn – Senior Warden; Thomas Pitt – Junior Warden; Robinson Ventress, P.M.- Secretary; James McLeod Campbell – Treasurer; Harry Smith, P.M. – Director of Ceremonies; William Mordant Dwyer – Senior Deacon; Hubert Keast – Junior Deacon; Alfred Hinton Lomas – Senior Steward; David Alexander – Junior Steward; John Ernest Stilwell – Inner Guard; Samuel Robinson, P.M. – Tyler

under construction

– 1907 –

(Year ending 31 December 1907)

Lodge Officers

Edward John Hearn – Worshipfui Master; James Evans – Immediate Past Master; Thomas Pitt – Senior Warden; James McLeod Campbell – Junior Warden; Robinson Ventress, P.M.- Secretary; William Mordant Dwyer – Treasurer; Harry Smith, P.M. – Director of Ceremonies; John Ernest Stilwell – Senior Deacon; Hubert Keast – Junior Deacon; Alfred Hinton Lomas – Senior Steward; David Alexander – Junior Steward; – Inner Guard; Samuel Robinson, P.M. – Tyler

Past Masters

under construction

– 1908 –

(Year ending 31 December 1908)

Lodge Officers

Thomas Pitt – Worshipfui Master; James McLeod Campbell – Senior Warden; William Mordant Dwyer – Junior Warden; Robinson Ventress, P.M.- Secretary; William Gidley – Treasurer; John Ernest Stilwell – Director of Ceremonies; Kenneth F. Duncan – Senior Deacon; Hubert Keast – Junior Deacon; D. Plaskett – Senior Steward; James Maitland-Dougall – Junior Steward; John H. Peterson – Inner Guard; Alexander Davidson – Tyler

Past Masters

Robert E. Brett (hon); Christopher Dobson, John Frame (honorary member), Edward J. Hearn , Andrew Hans Peterson, Samuel Robinson

Master Masons

David Alexander, William E. Baker, Richard S. Chapman, William Parker Clark, L.J. Crothers, Charles Herbert Dickie, Joseph Douglas, Dr. Watson Dykes, Stanley William Gidley, John Edward Hall, William H. Hayward, John H. Hemsworth, George Hooper, Thomas Charles Jones, Alfred Hinton Lomas, Thomas William Marshall, Richard Guy Mellin, James Mitchell Mutter, Thomas Joseph Paull, Dallas G. Perry, Ernest Alfred Price, Frank Henry Price, A.H. Ridsdale, Robert Telford, Lewis H. Truesdale, William Waters, James Henry Whittome, Thomas Anthony Wood

Fellow Craft Masons

Joseph Morrison

Entered Apprentice Masons

Gaylor H. Hadwin, James Islay Mutter

Demitted

Harry Smith (P.M.)

– 1909 –

under construction

Would you like to leave a comment or question about anything on this page?